AKTUELNO

Ministar je najavio da je u budućnosti plan da se otvore pitanja brige o vazduhu, pitanje buke u urbanim sredinama, zaštićena dobra, gradnje u nacionalnim parkovima...

Pitanje životne sredine je pitanje kulture i važno je gajiti navike koje će obezbediti bolji svet za buduće generacije, izjavio je danas ministar Goran Trivan, Svetskog dana zaštite životne sredine. Taj dan se od 1974. godine obeležava 5. juna, i tim povodom je Ministarstvo zaštite životne sredine, kome je Trivan na čelu, organizovalo svečanost u Botaničkoj bašti.

Trivan je dodao da Srbiji ne nedostaje pameti i ideja, ali da često ima previše sujete koja sprečava dogovor i timski rad.

Nema više razloga da se ćuti, moramo da pričamo o otpadu, šumama, vodi... time treba se bavimo, jer do sada niko nije. Nema više ćutanja, samo rad - rekao je ministar i dodao da je pošumljavanje najefikasniji i najjeftiniji način da se reši problem prilagođavanja na klimatske promene koje su stvarnost koju živimo.

Trivan navodi da će se ministarstvo na čijem se čelu nalazi boriti da ne bude izgradnje hidrocentrala i mini hidrocentrala među zaštićenim dobrima, da se smanji upotreba plastike, da se nastavi sa otklanjanjem opasnog otpada..

- Upotreba plastike mora da prestane i mi smo na tom putu. Prvi dan naplate kesa bilo je 50 odsto manje upotrebe plasitčnih kesa koje se ne recikliraju. Imali smo veliku podršku od tužilaštva i BIA za otkrivanje i otklanjanje opasnog otpada, važno je da radimo kao tim - rekao je Trivan.

Foto: Tanjug

Ministar je najavio da je u budućnosti plan da se otvore pitanja brige o vazduhu, pitanje buke u urbanim sredinama, zaštićena dobra, gradnje u nacionalnim parkovima...

Projekt koordinator Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine u Srbiji UNEP Aleksandra Šiljić Tomić navela je da je Svetski dan životne sredine prvi put obeležen 1974. godine, a da se danas obeležava u više od 100 zemalja.

- Tema ovog dana za 2018. godinu je pobediti zagađenje plastikom, to je najveći izazov sadašnjice. Ne da se plastika potpuno izbaci, već da se ne koristi ako ne može da se reciklira - navela je ona i istakla da se dnevno u Srbiji iskoristi sedam miliona plastičnih kesa.

Ambasadorka Indije u Srbiji Narinder Ccauhan kaže da je Indija okrenuta poštovanju prirode i životinja i da je to na neki način stil života. Ona je navela da se u Indiji oformio veliki pokret protiv korišćenja plastike, te da se kao alternativa nude torbe od pamuka.

U okviru današnjeg programa dodeljene su i nagrade kompanijama i organizacijama koje su doprinele zaštiti životne sredine, među dobitnicima su Bezbednosno-informativna agencija, kompanija Delez Srbija, UNEP, planinski klub Kamena gora...

Direktorka korporativnih komunikacija i održivog poslovanja kompanije Delez Srbija Mirjana Jovašević rekla je da ta kompanija kontinuirano sprovodi aktivnosti kojima želi da utiče na stvaranje zdravije i čistije planete, od reciklaže otpada, preko smanjenja emisije CO2 do strateškog upravljanja viškovima hrane.

- Baš sa namerom da doprinesemo smanjenju zagađenja okoline, pokrenuli smo i projekat naplate plastičnih kesa i pri rezultati su veoma ohrabrujući, jer se njihova potrošnja prepolovila - navela je Jovašević.

#Goran Trivan

#ekologija

'